Endodoncja

Endodoncja

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, pozwala na zachowanie zębów, których miazga została chorobowo zmieniona. Dzięki tej metodzie wiele zębów, jeszcze nie tak dawno skazanych na usunięcie (np. z uwagi na torbiele, ropnie, zmiany okołowierzchołkowe korzeni), można skutecznie leczyć i uratować. Jest nierzadko jedyną i ostatnią szansą na uratowanie zęba.

Polega ono na usunięciu martwych tkanek lub nieszczelnego wypełnienia (w znieczuleniu) ze światła kanału, odkażeniu go i szczelnym wypełnieniu. Leczenie przebiega w sposób bezbolesny. Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo.

Leczenie endodontyczne stanowi najtrudniejszą procedurę w leczeniu zachowawczym, szczególnie kiedy wykonywane jest przy użyciu mikroskopu. Dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych z użyciem mikroskopu pozwala na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.

Najczęstsze pytania

Leczenie kanałowe (czyli endodoncja) jest jedną z najskutecznych metod leczenia zębów. Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwych tkanek lub nieszczelnego wypełnienia ze światła kanału, odkażeniu go i szczelnym wypełnieniu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że pojedynczy kanał zębowy ma średnicę mniejszą niż 1 mm, a systemy kanałowe zębów trzonowych mogą być bardzo skomplikowane i zawiłe. Sprawia to, że leczenie kanałowe jest niezwykle trudne i wymaga od lekarza wysokich kwalifikacji i precyzji.

Na szczęście, dzięki stałemu rozwojowi nowoczesnych technologii medycznych, z pomocą przychodzi specjalistyczny sprzęt, który wspiera lekarza i pozwala na lepsze wykorzystanie jego umiejętności.