Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja to specjalistyczna dziedzina stomatologii, która koncentruje się na korygowaniu wszelkich niewspółosiowości szczęki i prostowaniu zębów. Gdy rośniesz, twoja szczęka też rośnie. Twoje zęby mogą poruszać się przez kość w szczęce, dzięki czemu ortodonta może przetasować zęby za pomocą aparatu ortodontycznego i uczynić je ładnymi i prostymi. 

Dostępne aparaty

Porcelanowy
Kryształowy
Metalowy
Samoligaturujący
Ruchomy
Clear Alinger
Retencyjny
Samoligaturujący

Najczęstsze pytania

Nie. Możesz odczuwać niewielki dyskomfort, zwykle po naprężeniu aparatu ortodontycznego lub dopasowaniu nowego zestawu elementów dopasowujących, ale można to leczyć łagodnym lekiem przeciwbólowym bez recepty i potrwa to tylko dzień.

Zależy to od wymaganego leczenia. Gdy ocenimy Twoje potrzeby leczenia ortodontycznego podczas konsultacji, możemy dać Ci znać, jak długo będziesz musiał poddać się leczeniu. Średnio większość leczenia ortodontycznego trwa od 18 do 24 miesięcy. 

Niektórzy pacjenci odczuwają pewne różnice w mowie w ciągu pierwszych kilku dni lub tygodni.

Nie, leczyliśmy lub obecnie leczymy pacjentów w wieku nawet 60 lat.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego konieczne jest zachowanie doskonałej higieny jamy ustnej. Może się okazać, że trochę trudniej będzie szczotkować i korzystać z nici dentystycznej, ale wytłumaczymy ci jak szczotkować aparat ortodontyczny. Dostępne są zestawy startowe zawierające specjalne pędzle ułatwiające obchodzenie się z aparatami ortodontycznymi.

Tak, aparat można dopasować do koron i mostów. Zalecamy jednak odłożenie wszelkich nowych koron lub mostów do czasu zakończenia leczenia ortodontycznego.

W przypadku zbyt dużego ścisku konieczne może być usunięcie zębów, aby uzyskać wystarczającą ilość miejsca. Jest to jednak zawsze ostateczność.